„K tomu netreba nič dodávať“: no komentátori dodávali a dodávali...

Autor: Rado Masaryk | 13.8.2012 o 15:54 (upravené 13.8.2012 o 16:18) | Karma článku: 18.44 | Prečítané  8952-krát

Pred pätnástimi rokmi som sa odsťahoval od rodičov a odvtedy nemám doma televízor. Samotný koncept sledovania predvoleného prúdu filmov, publicistiky a spravodajstva s reklamami každých pár minút mi v dobe YouTube pripadá ako bizarný nezmysel. Včera som sa však napriek môjmu odstupu od televízneho sveta rozhodol sledovať prenos zo záverečného ceremoniálu z olympiády cez web RTVS. A bol to zážitok, ktorý rozhodne stál za to.

Niekto v RTVS sa totiž rozhodol prenos z tohto podujatia vybaviť komentárom. Najprv som chcel skúsiť nájsť čistý stream - ale potom som sa už od webu RTVS nedokázal odtrhnúť.

Nie len pre zábavné hlášky typu „hlas Briana Mercuryho", podivné skloňovanie názvov kapiel ako Elbow, vyslovovanie mena Davida Bowieho ako „Búvi" či Liama Galaghera ako „Lajama Galachra". Fascinovala ma urputná snaha komentátorov ani na chvíľku nedopustiť hluchý moment. Každé dianie na obrazovke ihneď dopĺňali poznámkovým aparátom, akoby to inak  nebolo úplné. A tak sme sa napríklad pri scénke Russella Branda dozvedali, že práve „rôzni psychedelickí pasažieri vystupujú z autobusu", alebo pri zmienke o  Mercurym a  Lennonovi dostali informáciu, že „ani jeden už medzi nami dvomi nie je". Ďalší (nesúvisiaci) sled asociácií začínal slovami: „nie náhodou William Shakespeare v jednom zo svojich citátov napísal". Miestami sa podarilo aj čaro  nechceného a dozvedeli sme sa, že „The Show Must Go On, kedysi spievali Queeni, ale toto je niekto iný - toto je Rytmus." Po pár sekundách to pokračovalo v zmysle, že ide o rytmus doby alebo samby alebo čohosi, ale to som už pre záchvat smiechu poriadne nevnímal.

Komentátor napokon sám priznal limity svojej expertízy v oblasti hudobných štýlov: „Toto je rap... alebo hip-hop... to radšej necháme na odborníkov". Škoda, že nenechali. Podobne, ako keď dianie komentovali slovami: „K tomu netreba nič dodávať". Lenže oni dodávali a dodávali...

Asi najvtipnejším bodom bolo vyhlásenie, že olympijský ceremoniál je naplnením hesla „inter arma silent musae". Keď už človek nemá čo povedať, vytiahne latinský citát. Nemusí ani vedieť, čo znamená. Nuž, ako hovorievali starí Rimania, „lorem ipsum dolor sit amet".

Aby bolo jasné, nevysmievam sa komentátorom. Určite robili, čo v danej situácii mohli. Fascinuje ma skôr, že niekto v RTVS vôbec cítil potrebu takýto komentár zabezpečiť. Chápem to pri športovom prenose; chápem komentár režiséra ako bonus pre fanatických fanúšikov na špeciálnej edícii DVD; rozumiem starostlivému oteckovi, ktorý vysvetľuje dianie na obrazovke menej chápavému dieťaťu s cieľom zdôrazniť morálne posolstvo. Ale skutočne nerozumiem, prečo dospelým ľuďom poskytovať komentár k prenosu takéhoto predstavenia. Čo režisér chcel, to vyjadril, a mená vystupujúcich sú na titulkoch. Tým, ktorí nehovoria anglicky ešte padlo vhod tlmočenie prejavov - ale všetko ostatné bolo podľa mňa úplne zbytočné.

Ak však bolo cieľom televízie sprostredkovať divákom bizarný zážitok v najlepšej tradícii britského montypythonovského humoru, podarilo sa im to dokonale. V tom prípade má u mňa RTVS veľké plus za nadhľad a možno ju začnem sledovať častejšie...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Letecké dni prosperujú, no štát z nich nič nemá. Palivo je najdrahšie

Štát na letecké dni zabezpečuje letisko, účasť zahraničných armád či stráženie areálu. Zvyšok podujatia má pod palcom súkromná firma.

KOMENTÁRE

S Beblavým nemusíme súhlasiť, no proti korupcii robí svoje

Vytvára verejný tlak, ktorý by bez jeho objavov nemal zďaleka toľko munície.

SVET

Ako vyzerá balkánsky Karibik? Vitajte v Albánsku

Pláže s bielym pieskom, tyrkysové more. Starodávne pamiatky, ale aj nočný ruch.


Už ste čítali?